Uratujmy Jazdów 3/4

odbudujmy domek fiński po pożarze

zbiórka na platformie ODPAL PROJEKT

Oświadczenie Partnerstwa Otwarty Jazdów

3 grudnia 2017 r. spłonął domek fiński Jazdów 3/4 na Osiedlu Jazdów w Warszawie - rodzinny dom aktorki Barbary Wrzesińskiej i muzyka Borysa Janczarskiego. Od dwóch lat była to również przestrzeń działań edukacyjnych, kulturalnych i muzycznych.

Prawdopodobną przyczyną pożaru było przegrzanie instalacji zasilającej piec elektryczny. Domek został wyłączony z użytkowania decyzją inspektora budowlanego – wymaga odbudowy praktycznie od zera, ale chcemy odzyskać maksymalnie dużo oryginalnych elementów z
1945 r. Podejmujemy również działania prewencyjne. Gospodarze pozostałych domków przeprowadzają przeglądy wszystkich instalacji, aby móc dokonać koniecznych napraw i ulepszeń.

Liczne inicjatywy społeczne straciły miejsce do działania:
środowisko muzyczne skupione wokół inicjatywy Jazzdów3przez4 oraz działalności Fundacji Ludoteka Roszada. Do tej pory domek był miejscem warsztatów językowych, kulinarnych, teatralnych i muzycznych dla dzieci i dorosłych. Działania dotychczas prowadzone w domku Jazdów 3/4 zostały na czas odbudowy przeniesione do sąsiadów. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie:
@Osiedle Jazdów lub: @Jazzdow3przez4.

Dziękujemy za liczne słowa wsparcia i deklaracje pomocy. Podjęliśmy decyzję o odbudowie domku Jazdów 3/4. Chcemy prężnie go rozwijać - stworzyć przestrzeń otwartą na świat jazzu i projekt rezydencji artystycznych oraz multikulturalne i wielojęzyczne centrum z biblioteką gier, miejscem na warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Ostateczne zgody będą udzielane przez Urząd m.st. Warszawy, dlatego liczymy na społeczną presję i pomoc w nagłaśnianiu idei odbudowy domku 3/4. Oddolne zaangażowanie już raz uratowało Osiedle.

Już teraz potrzebujemy szerokiego wsparcia - osobowego, rzeczowego i finansowego. Uruchamiamy zbiórkę społecznościową oraz możliwość bezpośrednich wpłat na konto bankowe http://jazdow.pl/pomoc.

Wszystkich zainteresowanych włączeniem się w odbudowę, w tym firmy i instytucje prosimy o kontakt:
pomoc@jazdow.pl